Mahremiyet Nedir ve Mutlu Evlilik Nasıl Olur?

Mahremiyet Nedir ve Mutlu Evlilik Nasıl Olur?

Bunu daha çok kadınlar yapıyor kocasının sevmesini de yermesini de çevresi ile paylaşıyor. En mahrem meseleler bile başkalarına anlatılıyor. Eşinizin ve aranızdaki ilişkinin bilgisini, karakter özelliğini, iyiliğini ya da kötülüğünü, bir çift olduğunuz için sizinle paylaşılmış olan hiçbir davranış tutum söz ve eylemi başkalarıyla paylaşmayın. Mutlu evlilik nasıl olur diye merak ediyorsanız, mahremiyet nedir ve sınırları nerede biter sorusunu kendinize sorarak başlayın.

Beni çok sever de demeyin beni çok üzüyor da.

Neden paylaşmayın?

Çünkü sonra o paylaştıklarınız WhatsApp gruplarında alay edilecek malzeme olarak kullanılıyor. İnsanlar sizin mahrem hallerinizin geyiklerini yapabilme cüretini gösteriyorlar. Mahremiyer nedir sorusunun üzerinde sayenizde tepiniyorlar.

Kadınlar birbirlerine eşlerinin en mahrem anlarını hiç çekinmeden dünyanın en doğal şeyiymiş gibi anlatıyor.

Erkekler arasında bu durum nasıldır bilmiyorum ama, eşinin şehvet eşiğinden bahseden kadınlara denk geldim.

Bu çok korkunçtu…

Başka bir kadının ya da adamın zihnine, hayal dünyasına fotoğraf vermek ve bunu bilinçli yapmak ve buna şahit olmak cidden korkunçtu. Mahremiyet Nedir diye üzüntü ile soruyor insan kendine.

Nadiren de olsa kavga edecek, birbirinizi kıracak, incitecek, aslında hiç yapmadığınız ve yapılmasını onaylamadığınız şeyleri birbirinize yapacaksınız.

Bunlar evliliğin genel seyrinde olağan şeyler.

Büyük öfkeler büyük kırgınlıklar yaşayacaksınız, iki farklı karaktere sahip kardeşler arasında bile böyle ayrılıklar olabiliyorken, farklı ortamlarda ve ailelerde yetişmiş eşler arasında olması da çok normal.

Mutlu Evlilik Nasıl Olur Cidden ? Ve Gerçekten Mahremiyet Nedir?

Böyle durumlarda mutlu evlilik nasıl olur görmek istiyorsanız, eşinizden incinip veya eşinizi incitip yine eşinize sığının.

Ne probleminiz varsa birbirinizi yedikten sonra yine birbirinize sarılın. Ruhen dahi olsa başkasına şikâyet edebileceğiniz derecede bir yabancılıkla ömür boyu aynı evde yaşayamazsınız.

Eğer eşinizi x kişilere şikâyet etme ihtiyacı hissediyorsanız, eşiniz ile o x kişiler kadar yabancısınız demektir. Ya da daha keskin bir ifade ile söylemem gerekirse mahremiyet nedir sorusunun cevabına eşinizi katamamışsınız demektir.

Eğer eşinizi başkalarına şikâyet edecek kadar kendinize yabancı görüyorsanız uzun soluklu bir mutluluktan bahsetmek çok zor olur.

İnsan bazen bazı şeyleri çevresi ile paylaşmak ihtiyacı hissediyor. Hata yaptım mı yapmadım mı diye birine danışmak istiyor mesela. Ya da yalnız olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor. Bunlar gayet insani ve anlaşılabilir hissiyatlar.

Ancak siz konuyu anlatırken anlattığınız kişi o ilişkinin içinde yaşamadığı için, sizin tam olarak ne hissettiğinizi anlayamaz. Anlayamadıkları için de objektif bir tutum sergilemelerini bekleyemezsiniz.

Siz çevrenize ilişkinizde olan bir problemi anlattığınız zaman büyük ihtimalle anlattığınız yakınınız sizi koruma iç güdüsü ile yaklaşacaktır olaya. Çünkü bir ilişkiyi yaşamak ile dışarıdan izlemek çok farklı şeylerdir.

Hayatında dondurma yememiş birine dondurmanın tadını anlatıp ondan bir fikir belirtmesini beklemek kadar saçmadır yani olay…

Başkası ile dertleşmeden önce eşiniz ile tanışmaya çalışın. Ama hepsinden en önce gelen görev, kendiniz ile tanışmak olmalı.

Ne istiyorum, ben kimim ne olursa mutlu ne olmazsa mutsuz oluyorum, kendime ne katıyorum, ruhumu ne ile daha çok besliyorum sorularını kendinize sorun.

Kendinize olan yabancılığınız bittiği zaman da eşiniz ile tanışın.

O ne istiyor, benden ne bekliyor, hırsları sevinçleri benimkilere benziyor mu, aynı şeylere mi üzülüyoruz farklı şeyler mi bizi sinir ediyor.

Sonra da bu cevapları arayın.

Eğer hala eşinizi başkalarına şikâyet etme ihtiyacı hissediyorsanız siz hala iki yabancısınız kusura bakmayın.

“10 yıl sonra nerede olmak ne yapmak istiyorum” gibi soruların cevaplarında hep eşinizi de dahil ediyorsanız sizin için umut var. Onsuz hayal kuramıyor onun olmadığı her fikir size yabancı geliyorsa evliliğiniz için umut hala var demektir.

Mahremiyet nedir sorusu sizin için ne ifade ediyor bir daha düşünün…

Mahremiyet Nedir Sorusunun Cevabına Aileler de Dahil

Şikâyet etmeme mevzusuna ailelerinizi de dahil etmelisiniz.

Bir problem olduğu zaman koşup annenize babanıza anlatmak yerine çözüm odaklı bakın her şeye.

Aklınıza ilk gelen şey “bunu anneme söylemem lazım” olmamalı. Anneye şikâyet etme mevzusunu çocukluğunuzda bırakmalısınız.  

Başkalarına sıkıntınızı anlatmak yerine aynı enerjiyi “ben bunu nasıl çözerim” diye odaklayın. Çözmediğiniz her problem karşınıza daha büyük problem olarak gelecek emin olun.

Aile içi iletişimini, ilişkinize, işinize gücünüze yaşayacağınız yere, çocuklarınızın isimlerine kadar hiçbir konuya karşılıklı rıza olmadan aileleri ya da başkalarını karıştırmayın. Damdan düşmeyen sizin damdan düşmenizi asla anlayamaz bu anneniz bile olsa emin olun.

Konuşularak çözülmeyecek problem yoktur, konuşun.

Herkes kendi evine çekildiği zaman siz yine o problemler ile baş başa kalacaksınız.

Muhtemelen bir gün sonra da kimse sizi ve problemlerinizi hatırlamayacak.

Ne gerek var yorulmaya o zaman?

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler