İnsanlar Neden Tik Tok Videosu Çekiyorlar?

İnsanlar Neden Tik Tok Videosu Çekiyorlar?

Teyze yemenisini düşmesin diye başına sıkı sıkı bağlamış, şalvarını sallaya sallaya 50 Cent’in “Candy Shop” şarkısı eşliğinde dans ediyor Tik Tok videosunda. Bir başkası her gün donattığı sofrasını köftelerine sardığı kurdeleler ile gözümüze sokuyor. Adamın biri saçlarını ineğe yalattıktan sonra almış muhtemelen telefonu eline, aleme racon kesiyor “akıllı olun bak” diyor…

İnsanların nasıl yaşamayı tercih ettikleri hiçbir zaman umurumda olmadı. Muhtemelen sizin de olmamıştır. Adam isterse tayttan bozma pantolonu ile instagram hikayesinden İtalyan Mafyasına kafa tutsun bana ne bize ne!

Benim genelde ilgimi çeken bu tip davranışların arka planında ne olduğu. Teyzeler, amcalar, kadınlar neden böyle şeyler yapma ihtiyacı hissediyor, böyle davranıyorlar, İpin koptuğu amaaan bana ne ya” dendiği yer neresi acaba?

Son 3-4 yılda her gün yenisi icat edilen, “evlilik ve çocuk bahanesiyle paraları saçıyoruz” partilerinin asıl amacı, “gelinliği teslim alıyorum”, “bebeğim kayın valideme çekmemiş oley”, “Mirasu’nun cinsiyeti partisi”, “yaşasın hiç görümcem yok partisi”, “bebeğim gaz çıkardı partisi”, “çocuğum telefon şifresini girip youtube açabiliyor partilerinin çıkış noktası neresi olabilir?

“Ben önemliyim” hissi yaratılış kodlarımıza yerleştirilmiş çok önemli bir parçacık. Bu kod sayesinde kimse “ben değersiz ve salağın tekiyim” diye düşünemiyor ve hayatta kalma savaşı için mücadele edebiliyor.
Biricik olma, önemsenme, fark edilme güdümüz tarihte ilk kez pratik ve ulaşılabilir bir tatmin alanına sahip oldu.

Zurnanın Vivaldi çaldığı yer de tam burası işte…

Neden Tik Tok Videosu Çekiyorlar?

Tarihte insanoğlu bu yaratılış fıtratını tatmin etmek için bugünkü kadar fazla enstrümana sahip olamadı. Atıyorum 1000 yıl önce “ben çok önemliyim” diye hissedebilmek için köle olmadan doğmak yetiyorken, bugün daha çok enstrümana ihtiyaç duyuyoruz.

Bu enstrümanlardan ilki ve bence en önemlisi de İnternete ulaşıyor olmak ya da olmamak. Neden tik tok videosu çekiyorlar sorusunun cevabı da tam burası işte.

Herkes egosunu milyonların önüne çıkarabilecek ortamı bulunca herkes birdenbire “biricik” olmaya başladı. İşte o andan sonra kitlesel olarak kullanılabilinecek ilk yasal uyuşturucu da kanımıza karıştı. 

Buradan bakıldığında İnternet için, ilaç olarak geliştirilip sonradan uyuşturucu olduğunun farkına varılan kimyasallarla benzer bir süreç işlediğini söyleyebiliriz.

İnsanın kendini önemli hissetmesi için sebeplere sarılması ve her sarıldığı sebep ile yeniden başa dönmesi çağın laneti gibi. Vasat olmamayı istemek herkesin hakkı; ancak bunun için düştüğü kuyunun bile pırlanta ile döşenmiş olmasını dilemek de çağın vasatı artık.

Ahırının kapısı açılınca nereye koşacağını, hangi yemden yiyeceğini bilemeyen hayvanlara benziyoruz… 

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler

2 YORUM

  1. “Zurnanın Vivaldi çaldığı yer de tam burası işte…”
    Bu işin pek çok kötü yanı olmasına karşın bir iyi yan gözüme çarpıyor.
    Gelecek nesil kendi iradesi ve fikriyatı olarak gelişecek. Bu bize daha medeni bir ortam , daha yüksek bir anlayış getirebilir diye düşünüyorum. Saçma bile olsa ipinden boşanmışcasına kendi fikirlerini sosyal medya aracılığıyla kusan insanlardan sonrasında kendini daha iyi bilen bir topluluk ortaya cıkacağını düşünüyorum.

  2. Bu noktada iş yine annelere düşüyor. Çocuklarımıza verdiğimiz öz güveni gelissinle şımarıklık arasındaki dengeyi kuramazsak elimizden kayıp gidecek bir nesil var. Kendini geliştirmeyi bırakıp tribüne oynamaya devam edilirse hüsrana uğramak kaçınılmaz sondur. Allah özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize akıl fikir versin.
    Kaleminize sağlık