Öldükten Sonra Ne Oluyor?

Öldükten sonra ki ilk yarım saat içinde kaslar kendini bırakıyor. Göz açık, ağız açık kalıyor. Muhtemelen tuvalet ihtiyacınız varken öldüyseniz üstünüz başınız çiş olmuş olarak buluyorlar sizi.

Kan akışı durduğu için vücut 10 saat içinde kaskatı kesiliyor. Savaş sırasında ölenlerin vücutları daha çabuk katılaşıyor mesela. Hareket halinde oldukları için ve öldükten sonra devam eden her saat başı bir derece soğuyorsunuz.

24 saat sonra beden çürümeye başlıyor dünyada gördüklerine dayanamayan göz herhalde “artık salında bi gideyim ben” der gibi ilk çürümeye başlayan organ, ama dünyaya ab-ı hayat veren kadın rahmi, hâlâ tutunurcasına insanlıktan umudunu kesmiyor ve en son çürüyen organ oluyor.

Mide ve barsaklarda ilk çürüyen organlardan. Dünyanın tüm çerini çöpünü yıllarca taşıyınca onlarda “kaçan kurtuluyor” mantığı ile sanırım bi salıveriyorlar kendilerini. Bakteriler organları sarınca mide ve barsaklarda gaz birikiyor karın şişiyor takriben 15.günü civarında “rahmetlinin mezarından ses geliyordu” diyorlar sizin için. Karnınız toprak üstünden duyulacak kadar şiddetli bir ses ile patlıyor.

40. gününüzde kaslar etten sıyrılmaya başlıyor. Saçma bir inanış ama kaslar sıyrılırken ceset acı çekmesin diye o gün yemek veriliyor, adına hayırlar yapılıyor. Vücut çürürken tam bir takım çalışması yapılıyor. Bakteriler içten yok ederken, dışarıdan da et sineği göze ve burna larva bırakıyor. Bu sinekler yiyecekleri bitene kadar burda kalıyor ve ölüyor. Daha sonra ölen bu sinekleri yemek için başka böcekler geliyor. Geriye kemikler kalana kadar bu istila devam ediyor.Yaklaşık bir yıl sonra iskelet olarak kalıyoruz.

Öldükten Sonra Bunlar Olurken Bunca Kargaşa Neden?

Bunca savaşı, bunca kavgayı, bunca istilayı, bunca gözyaşıyı akıbetimiz olan bu son için yaptığımızı düşününce aklıma Asr suresi 1-2 ayeti geliyor. “Andolsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir.” Et sineklerinin bir yıl içinde tüketeceği bir bedeni “bebeksi” tutabilmek adına kozmetiklere verilen paraları düşündüğü zaman insan, nasıl bir ziyan içinde olduğunu çok net görüyor.

Bir midenin akibetinin patlamak olduğu dünyada, bir mideyi doldurmak için atom bombaları patlatan insan nefsi nasıl ziyanda olmaz gerçi… Zulmün karşısında kaskatı kesilemeyen “benim zulüm edicim hepinizi döver” kafasında yaşayıp ölen insanoğlu bedeninin ilk refleksi, kaskatı olmak. Gerçekten ibret verici.

Ezgi Akgül
One Comment

  • Gerçekten ibret verici. İnsanoğlunun nefsi doyumsuz ve dunyayi yutacak kadar genis. Rabbim nefsimize hakim olmayi nasip etsin inşallah.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir