Dedikodu Yapmak Neden Büyük Günah?

Dedikodu Yapmak Neden Büyük Günah?

Dayı kızınızın öldüğünü, sonra onu kesip parçalara ayırdığınızı, sonra o parçaları çatal bıçak ile servis yaptığınız tabaktan yediğinizi hayal edin. Mideniz bulandı değil mi? Kendinize yakıştıramadınız siz asla böyle bir şeye bırak kalkışmayı hayal bile edemezsiniz sanırım? Allah Hucurat Suresi 12. ayette gıybeti tanımlarken aynen bu ifadeleri kullanıyor: Ölü Eti Yemiş Gibi. Dedikodu yapmak neden büyük günah sayılmış ki sahi?

Neden Allah başkası hakkında konuşmayı bu kadar insanların tüylerini diken diken bir tasvir ile yasaklamış ki? Kokmuş et dememiş bozulmuş et dememiş kurtlanmış et dememiş ama “Ölü Eti Yemiş gibi” demiş?

Dedikodu yaptığınız zaman fitne ateşini salıyorsunuz. Sadece dedikodu yaptığınız kişinin değil toplumun da ayarları ile oynuyorsunuz. Toplum sizin basit gördüğünüz bir olayın kulaktan kulağa yayılması ile ifsad oluyor ve hatalar normalleşmeye başlıyor. Böylece de ortaya deforme olmuş ne olduğu belli olmayan ne istediğine karar verememiş bir toplum modeli çıkıyor.

Ve işte bu yüzden dedikodu yapmak neden büyük günah sayılıyor ortaya çıkıyor.

İki lafın belini kırmak için oturduğumuz her sohbetin hemen hemen hepsinden ölü etini yemiş, tabağı da ekmekle sıyırmış olarak kalkıyoruz. Hakkında konuştuğumuz insanların hakkında oradan buradan duyma üç beş bilgi dışında veri olmamasına rağmen sırf zanlarımız ile hareket ediyor, kişisel tatminimizi de yaşayıp oradan ayrılıyoruz.

Ayette insan eti değil kardeş eti de değil, leş olmuş insan etinden bahsederken insan haysiyetini öldürmenin onu öldürmek kadar belki daha fazla alçakça ve canavarca olduğundan söz ediliyor.

İstisnasız tüm alimlerin kebair günahlar arasında saydığı dedikodu yapmanın bizim toplumumuzda çay yanında ölü eti ikramı kadar basite indirgenmesi en büyük açmazlarımızdan birisi sanırım.

Zina yapana auuw çekelim, adam öldürene “Allah belasını versin” diyelim, hırsızlık yapanın elini keselim de büyük günahlardan biri olan gıybeti nereye koyalım?

Ben dahil kimse de bundan şikayetçi değil. Bahanemiz de hazır. Biz yalan değil doğruyu söylüyoruz.

Bir doğruları (!) daha fazla söylemeyelim diye zaten dedikodu yapmak neden büyük günah sorusunun cevabı ortaya çıkıyor. Lütfen sen doğruları daha fazla söyle kardeşim!

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler

1 YORUM

  1. Çok uzun zamandır böylesine içimdekileri tam ifade edecek bir blog yazısı okumamıştım. Öyle doğru ifade etmişsiniz ki, nasıl bir tamamlayıcı yorum yaparım onu bilemedim.
    Üzülerek mi okudum, evet.