Önce Babamı Öldürdüler Film Konusu

Önce Babamı Öldürdüler Film Konusu

Önce Babamı Öldürdüler film konusu 1975-79 arasında Kamboçya’da radikal Kamboçya Komünist Partisinin iktidarı boyunca ülkede yaptığı soykırımın öyküsünü küçük bir kızın gözünden anlatıyor.

Amerika’nın özgürlük (!) götürdüğü ülkelerden biri de Kamboçya. Amerika özgürlük götürdüğü ülkeden işi bitince ayrılma kararı alır ve yönetimi gerilla savaşı ile Kızıl Kmerler ele geçirir. Ama bu ele geçirmede adeta bir devir teslim töreni gibidir çünkü Kızıl Kmerler’in lideri Pol Pot Amerika’dan 15 yıl boyunca maaş aldığını itiraf etmiştir. “Önce babamı Öldürdüler” filmi bu açıdan bakınca yağmurdan kaçarken doluya nasıl tutulurun hikayesi aslında.

Kız çocuğu film boyunca neredeyse hiç konuşmuyor ama öyle yerlere odaklanıyor ki filmin sanat yönetmenini tebrik ediyorsunuz.

Bütün diğer darbe, sürgün, savaş filmleri gibi dram gözyaşı ne ararsanız doyuyor zaman zaman da kendinizi öfkelenirken buluyorsunuz.

Önce Babamı Öldürdüler Film Konusu İtibari İle Nerede Diğerlerinden Ayrılıyor?

Ama bence Önce Babamı Öldürdüler film konusu diğerlerinden bir noktada ayılıyor. Onu diğer filmlerden ayıran en önemli ayrıntı, teoride mükemmel bir sistem gibi görünen komünist hareketin uygulamada ne kadar uygulanamaz olduğunu gözümüze sokup ispat etmesi. Long Ung’un Kızıl Kmer rejimi sırasında bir çocuk asker olarak çocukluk anılarını konu alan otobiyografisine dayanan bir film insanın yüreğini titretirken modernizm sorgulamasını yeniden yapmanızı sağlıyor.

Filmi izlerken romantik sosyalist söylemlerin pratikte ne kadar acımasız olacağına da şahit oluyorsunuz. Komünal bir toplumun ne kadar insan ruhundan uzak ve acımasız olduğuna da bu film ile yeniden tanık oluyorsunuz.

Görüntüler, film bittikten çok sonra da sizinle kalıyor ve neredeyse hiç bilinmeyen vahşetlerin silinmez bir hatırasıyla baş başa kalıyorsunuz. İnsanların şaşırtıcı koşulları nasıl aşabileceğinin anlaşılması açısından da bence çok değerli. İnsan her koşula uyum sağlıyor alıştığı her şeyi kanıksıyor teorisini de anlatıyor bize film.

Film başlarda psikolojik drama şeklinde ilerliyor ama sonlara doğru mayınlara basıp patlayan insan görüntüleri falan gerçekten pek hoş değil. Bu yüzden de çocuklarınız ile izleyip izlememek kararını size bırakıyorum.

Mükemmel sinematografi, olağanüstü performanslar ve modern soykırımın muhteşem bir açıklamasını izlemek isterseniz izlemenizi tavsiye ederim.

  • Mutlaka izlemenizi Tavsiye ettiğim 17 Belgesel Analizi için BURAYA tıklayın.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler