Osman Yüksel Serdengeçti Ve Diğerleri

Twitter’da bir hesap var dün akşam denk geldim. Kendini erkek zanneden terliksi, sevdiği kadınla olan yazışmaları ” ifşaaaa!” adı altında ağzından salyaları akıtarak paylaşmış. N’oldu sonra bilmiyorum üstünde çok durmadım. Bir arkadaşım var bana her gün ünlü birinin güzel bir sözünü gönderir. Bugün de Osman Yüksel Serdengeçti sözlerini seçmişti. Deformasyon sürecine erkeklerin de dahil olduğunu düşündüm ister istemez bu iki olayı aynı anda yaşayayınca.

İnsan düşünmeden edemiyor Osman Yüksel Serdengeçti’de erkekti, dün akşam ki arkadaşta…

Milletvekili seçildiği dönemde, meclis’in döner kapısından içeri girerken, “döneklik buranın kapısında başlıyor!” diyecek kadar cesur ve dobra bir erkekti o.

Aynı zamanda 33 sayı çıkardığı derginin her sayısında gözaltına alınmış, en sonunda derginin kapağını “Açın kapıyı Osman geliyor!” diye çıkaracak kadar gözü kara ve inatçı bir erkekti.

Bab-ı Ali’ye, matbaa ve kağıtçılardan yediği kazıklar sonrasında “Bab-ı Adi” adını takacak kadar nüktedan ve farkındaydı.

Milletvekili seçilmişti Adalet Partisinden. Süleyman Demirel onun için “Osman varken muhalefete ne gerek var?” diyecekti. Vicdanlıydı…

Kravatla katılmayı reddetmişti oturumlara, çok baskı gelince meclise kravatla geldi ama boynunda değil belinde bağlıydı. “Boynuna takmalısın onu!” diyenlere, “Kanunda kravat tak diyor illa şurana takacaksın demiyor” diyebilecek kadar korkusuzdu.

40’lı yıllarda TRT radyosunda konuşurken içinde “Allah” geçen bir cümle kurduğu için mahkemenin yolunu tutar. Duruşma sırasında hakim Serdengeçti’nin savunmasını ister.

O’da anlatmaya başlar: “Efendim, halk arasında “Allah selamet versin, Allah kurtarsın gibi dil alışkanlığı cümleler kurulur. Ben de olsa olsa böyle bir şey söylemişimdir.”

Bu izahatın ardından hakim tekrar sorar. “Evladım sen bu ülkede Allah demenin yasak olduğunu bilmiyor musun?” Serdengeçti “yutkunmadan” cevap verir: “Allah Allah…”

Osman Yüksel Serdengeçti Erkeklere Örnek Olmalı

Bizim yeni Osman’lara ihtiyacımız var, sevdiği kadının özelini ifşa edince daha çok “erkek” olduğunu zannedecen Meriç’ler bizden uzak dursun. Hayatta tek gayesi arabasının modelini yükseltmek yerine, hayatta ki tek gayesinin insan onuruna yakışır olarak ölmek olan Osman’lar olmalı…

Kafam kadar yüzüğü parmağına takınca “dava adamı” olunmayacağını bilen, mütevazi ölmeye çalışan Osmanlar ile ancak ayağa kalkar bu coğrafya…

Osmanlara selam olsun.

Ezgi Akgül


Osman Yüksel Serdengeçti Ve Diğerleri” hakkında 3 yorum

  1. Bir dava adamı ancak bu kadar kısa ve öz anlatılabilir. Tebrik ediyorum.
    Bu arada dava adamındaki maksat, rajon kesmek değil rajonu yapmaktır.
    Sevgilerle

  2. Velhasıl bir yiğit daha öğrendim. Adaşım.. memleketime örnek olmak adına söz veriyorum Sana Serdengeçti.. hakkı rahmetine kavuşsun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön