Öz Güven Nedir?

Öz Güven Nedir?

Öz güven nedir sorusunun gerçek karşılığı nedir düşündünüz mü hiç?

Peki bu öz güven nedir?

Öz güven; insanların sizin hakkınızda ne dediklerini merak etmeme olgunluğuna erişmektir.

İnsanların sizin hakkında ne düşündüklerini anlamak için bir milyon takla atmıyor, satır aralarında gerçek fikirlerini duymak için çabalamıyorsanız özünüze güvendiğiniz söylenebilir.

Ama tüm konuları kendinize özenle getirip bir şekilde mevzuyu “anlatsana neden ben?” sorusuna getiriyor, gelecek cevabı da heyecan ile bekliyorsanız özünüz ile ciddi sorunlarınız var demek üzgünüm. Kendinizi başkasından duyma ihtiyacı hissetmemek öz güven göstergesi. İnanmaya, güvenmeye ve sevmeye insanın kendinden başlaması da öz güvendir.

Öz güven; kendi yetenek ve algılarınıza aşırı değer biçmemektir.

Yani diğer anlamı ile mütevazi olmak. Çok başarılı insanların röportajlarını okuduğunuz zaman hep şunu fark etmişsinizdir. Kendilerini sıradan ve olağan buluyor bu insanlar.

Yeteneğinin doğuştan gelen bir nimet olmadığını vurgularken ne kadar bu işe emek verdiklerinden bahsederler. Ama öz güvensiz insanlar bunun tam tersini yapar ve ortaya koydukları hiçbir başarı olmadığı halde bıraksanız dünya dengelerinin kendisi olmadan yürümeyeceğini iddia edebilirler.

Öz güven; başkalarının başarılarını amasız ve fakatsız takdir edebilme olgunluğudur.

Güzel bir kadının güzelliğini takdir eden bir kadın mısın? İşinde başarı sahibi olmuş arkadaşının başarısı seni rahatsız etmiyor onun adına sevinebiliyor musun? Senden daha iyi not almış sınıf arkadaşın gözüne batmıyor mu? Kısacası kıskançlık ile gıpta etmek arasında hangi taraftasın?

Bu soruların cevabını kendine samimi olarak verebiliyor ve kıskançlık ile gıpta etmeyi karıştırmadan kendi yoluna bakıyorsan öz güven sahibisin demek. Yoksa etrafında her başarı seni mutsuz edip bunalıma sokuyorsa kendine güven konusunda ciddi sıkıntıların var, demek oluyor.

Aptallığı kabiliyet gibi yapan, çirkini güzel gösteren, kalabalıkların adına öz güven diyen, kokuşmuşluğa da gelişmişlik adını veren, ölür gibi yaşayanların olduğu en çok sesinin çıkanın da mutlaka haklı bulunduğu çok tuhaf bir çağda yaşıyoruz.

Bu çağın handikaplarından kurtulmak için de akıllı yatırımlar yapmak zorundayız. İnsanın özüne yapmadığı her yatırım ilk krizde elinde patlıyor bu da beraberinde büyük çöküşleri getiriyor maalesef.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler