Parazit Film Konusu

Parazit Film Konusu

2019 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü alan “Parazit” film bu ödülü sonuna kadar hak eden filmlerden bir tanesi bana göre. Bong Joon-ho’nun 2019 yapımı filmi Parazit (Gisaengchung), dünya çapında zengin ve fakir arasındaki genişleyen uçurumun neden olduğu gerilimleri ele alıyor.

Parazit film konusu itibari ile bu açıdan çok özel.

Beni Parazit filminde en çok etkileyen nokta mekanlar arasında kurulan sınıfsal göndermeler oldu. Harikaydı gerçekten…

Parazit filminde beni en çok sarsan kısım, dünyada ne olursa olsun sınıfsal olarak üst katmanda (!) olduğu düşünülen kesimin bundan ya hiç ya çok az etkilenmiş olmalarının işlenmesiydi. Ayrıca, “sen buraya aitsin, buradan çıkmaya kalkma başın belaya girer” diyen sistemi en basit haliyle gösteren bir film Parazit.

Evrensel düzeyde yorumlanabilecek güçlü bir sosyal yorum sunan film, sosyal ve finansal totem direğinin zıt taraflarındaki iki aileyi takip ediyor. 

Filmi izlerken yönetmen sizi avucunun içine almış da evirip çeviriyor gibi hissediyorsunuz. Çünkü birbirinden bağımsız bir çok konuyu o kadar nakış gibi işleyip filmin içine yerleştirmiş ki sonunda hipnoz olmuş gibi kalkıyorsunuz filmin başından.

Pek çok sahnede mideniz düğümlenecek, tedirgin olacak bir film seyretmek ister misiniz? Sizi kimin için kök saldığınız konusunda çelişkiye düşürecek bir film görmek ister misiniz? O zaman Parazit bu konuda size çok yardımcı olacak.

Film de zenginler ve yoksullar teması işlenmesine rağmen ne zenginlere kızabiliyor ne de fakirlere olması gerektiği kadar acıyabiliyorsunuz. Film tam ortada durmanızı ve olayları objektif değerlendirebilmenizi sağlıyor. Bu açıdan baktığınız zaman da güzel.

Toplumsal hiyerarşiye bir taraf olmaktan ziyade bir ayna olmayı tercih etmiş Parazit filmi.

Çocuklar ile izlenir mi izlenmez mi bilemedim. Belki önce kendiniz izlemeli ve buna siz kendi ebeveynlik anlayışınız üzerinden karar vermelisiniz.

  • Mutlaka izlemenizi Tavsiye ettiğim 17 Belgesel Analizi için BURAYA tıklayın.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler