Prenses Sendromu Nedir?

Prenses Sendromu Nedir
Prenses Sendromu Nedir

Çay kaşığımız bitmiş bizim. Evet, cümlede bir absürtlük yok şaşırmayın lütfen. Düzenli olarak çay kaşığımız biter bizim. Çay biter şeker biter ekmek biter bir de çay kaşığı biter bizim evde. Geçenlerde almak için bir yere girdim. Züccaciyenin kapısında kocaman puntolarla “Dikkat Mağazamızdan Alışveriş Yapmak Ciddi Manada Prenses Sendromu Oluşturabilir, Müşterilerimizin Bu Konuda Dikkatli Olmalarını Önemle Arz ederiz!” yazıyordu.

Olan oldu artık naapacan çekecen diyerek daldım içeri.

Elli yaşını geçkin karı koca olduklarını tahmin ettiğim birileri tartışıyordu girdiğim zaman. Sesleri de çok çıktığı için insan istemese bile duyuyor mevzuyu. “Bir tanecik kızım var benim tabi en iyisi olacak” diyor kadın, adam da “olsun olsun hepsi en iyisi olsun da üç takım değil iki takım al ne gerek var” diyor.

İnsanların evlatları için hep en iyisini isteme güdülerini anlıyorum. İnsan evladının tırnağına taş değsin istemez ama şu kız annesi şımarıklığını anlayamıyorum ben kusura bakmayın.

İşte bu annelerin yetiştirdiği kız çocukları “Prenses Sendromu” hastalığına yakalanıyorlar büyüdükleri zaman.

Ne Ola Ki Bu Prenses Sendromu?

Aşırı derecede hassas ve kırılgan, her şeyin en güzeline layık olduklarını düşünen, emirler yağdırmayı seven ve patronluk taslayan, agresif ve kaprisli prenses sendromu hastalığına yakalanmış kızlar dolu etraf.

Büyürken; prensesler her zaman güzeldir ve güzel giyinir, prensesler istedikleri bir şey olduğunda emreder ve gerçekleşir, tüm ilgiler onların üstündedir, prensesler ancak prenslerle evlenebilir, prensler yakışıklı ve zengindir, zor duruma düşen prensesler prensler ya da şövalyeler tarafından kurtarılır kafası ile büyüyor.

Sonra büyüdüğü zaman bilinç altı ben de prenses gibi davranırsam aynı imkânlara sahip olabilirim diye telkin ediyor.

Ama işler gerçek hayatta masallarda olduğu gibi mutlu son ile bitmiyor tabi. “Kirli donunu, çorabını oraya buraya atan prens mi olur?” gerçeği ile yüzleşen prenses, soluğu mahkemede alıyor. “Çok değişti bu Nezaket” diye GSM firmalarını zengin ediyor.

Hayır adam değişmedi sadece evcilik oynamaktan sıkıldı. Kira ödenecek, elektrik yatırılacak ve senin göz yakan pembe eşyalarına para bulunacak nereye kadar seninle oturup evcilik oynayabilir?

Nereye kadar senin instagram hikayelerinin esas oğlanı rolünü taşıyacak?

Tabi hayatı oyun ve masaldan ibaret zanneden, sonsuz aşkın olduğuna diziler ile inandırılan kızımız boşanıyor.

Ayakları yere basan, ne istediğini bilen, dünyanın kendi etrafında dönmeyeceğine ikna olan kız çocukları yetiştirmek lazım.

Ezgi Akgül