Ayrıntılı Rasim Özdenören Eserleri Analizi / 11 Ayrı Kitap

Ayrıntılı Rasim Özdenören Eserleri Analizi / 11 Ayrı Kitap

Rasim Özdenören eserleri tavsiye etmek için kaç fırın ekmek yemek gerek bilemedim. Çünkü Yedi Güzel Adam’ın sessiz sakin mülayim abisidir. Türkiye’de William Faulkner ayarında yaptığı edebiyat ile de ayrıca değerlidir. Kimsenin konuşmadığı konularda konuşma cesaretinin olması da bizi kendisine ayrıca hayran bırakır.

Çok edepsizlik yapmadan Rasim Özdenören Eserleri neymiş bir bakalım.

1. Gül Yetiştiren Adam

Gül Yetiştiren Adam konusu hakkında ŞURADA bir şeyler yazmıştım aslında. Rasim Özdenören’in en çok okunan kitaplarındandır ve kesinlikle bu payeyi hak eder. Eğer Rasim Özdenören Eserleri hakkında konuşacaksak Gül Yetiştiren Adam birinci sırası hak eder.

2. Çok Sesli Bir Ölüm

Keskin değişimlerin olduğu ülkelerde bireyin hangi çıkmazlara gireceğini Çok Sesli Bir Ölüm kitabı ile anlatan Rasim Özdenören, bu değişimin kuşaklar arası iletişimsizliğe nasıl davetiye çıkaracağını irdeler.

Çok Sesli Bir Ölüm kitabında dört öykü var. İnsanların içinden çıkamadıkları iletşim problemlerini sohbet ediyormuş havası ile ince ince işliyor kitabında. Ben çok sevmiştim.

3. Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler kitabı Rasim Özdenören’in en çok okunan ve beğenilen kitaplarından bir başkası. Ben de çok beğenerek okumuştum. Kitabın konusu “Müslüman çağa çağın gözü ile bakmaz İslam’ın gözü ile bakar” özetiydi. Ebu Talip Kompleksi gibi bir tasviri de düşünce dünyamıza katmıştı ve ben bayılmıştım. Ya inanıyor gibi yapıp inanmıyor gibi yaşamak. “Gelişen dünyada nasıl bir duruş sergilemeli ve ne yapmalıyım?” diye soran arkadaşlar varsa bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim.

4. Kafa Karıştıran Kelimeler

Nezaketi elden bırakmadan ama diyeceğini de çekinmeden söyleyen bir kitap Kafa Karıştıran Kelimeler. Erdem, Pozitivizm, Hümanizm, Takva, Hicret, İrade, Kültür, İslam-Akı vs gibi kelimeleri “Müslüman” nasıl anlamalı ve yorumlamalının üzerinde durmuş Rasim Özdenören. Onun iddiasına göre günümüzde çoğu kavramı ne anlama geldiğini bilmeden kullanıyoruz. Bu kitap bu açığı kapatmaz ama kitap bittiğinde “vay be!” diyeceğinizden eminim.

5. Eşikte Duran İnsan

Eşikte Duran İnsan kimdir sorusuna Rasim Özdenören “ne tarafa gideceği belli olmayan değil nerede duracağına karar vermiş Müslüman” olarak tanımlıyor. Günümüzde hepimizin yaşadığı kafa karışıklıklarına direkt değil ama denemeler vasıtası ile cevaplar veriyor bu kitabı ile. Rasim Özdenören Eserleri listesi yapmaya karar verdiğim zaman aklıma gelen ilk kitaptı bu.

6. Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı

“Yapılacak şey, kendimizi ve dünyayı batının tuttuğu aynadan seyretmeyi reddetmekten ibaret olmalıdır. Ancak insanın reddettiği şeyi bilmesi gerekir. Batılı hayat tarzını reddediyorsak onu niçin reddettiğimizide bilebilmeliyiz. Kabul ediyorsak onun da hesabını vermek zorundayız” diyor Rasim Özdenören. Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı kitap konusu da tam bu alıntı da özetlendiği şekilde. “Evet Batı’yı reddedelim ama neden?” sorusunu soruyor ve bunun cevaplarını arıyor. Ben çok beğenmiştim.

7. Kuyu

Kuyu, Rasim Özdenören’in temelini Yusuf Kıssasına dayandırdığı ve 1999 yılında kalp rahminde ki kuyu dibi cümlelerini öykü sancısıyla dünyaya getirdiği bir eser. Herkes kendi kuyusuna düşüyor Yusuf gibi. Bir Kuyu’ya düşme öyküsü…

Rasim Özdenören Eserleri listesi yapıyorsak “Kuyu” orada mutlaka olmalıydı.

8. Müslümanca Yaşamak

Hepimizin aşina olduğu ama iş uygulamaya gelince genelde çuvalladığımız konuları yazmış Müslümanca Yaşamak kitabında Rasim Özdenören. Deneme türünde bir kitap ve bence o sadece hikaye yazarken değil deneme yazarken de çok iyi. 80’li yıllarda kaleme aldı bu kitabın hala günümüzde geçerli olması bence içinde olduğumuz buhranın da bir fotoğrafı gibi. Hala çözemediğimiz şeylerin olması ne kadar tembel bir toplum olduğumuzu yüzümüze çarpıyor.

Rasim Özdenören Eserleri listesi için iyi bir seçim oldu.

9. Yeniden İnanmak

Yeniden İnanmak kitabını benim anlatmama gerek yok Rasim Özdenören kendi anlatsın istiyorum: ”Herşeye sıfırdan başlayacağız. O kadar ki, Şu ana kadar kendimizi Müslüman sayıyor olabiliriz, fakat bu ana kadar yaşadığımız hayatın iki yüzlü olduğunu kendi kendimize itiraf edeceğiz. Bir yiğitlik olsun diye değil, hayır, yaşamaya istekli olduğumuz din öyle gerektirdiği için bu itirafta bulunacağız. Sonra da ilk müslümanlar kendi yaşama tarzlarını nasıl oluşturmuşlarsa, kendi hayat tarzımızı oluşturmaya girişeceğiz.’’

Gerçekten tüm kalbimle okunmasını tavsiye ediyorum.

10. Aşkın Diyalektiği

Rasim Özdenören Eserleri Aşkın Diyalektiği Kitap Konusu
Rasim Özdenören Eserleri Aşkın Diyalektiği Kitap Konusu

“Aşkın Diyalektiği” hiç düşünmediğimiz üzerinde durmadığımız genelgeçer bildiğimiz aşk kavramını; tez, antitez ve sentez olarak bizlere açıklamakta ve farklı bir bakış açısı edinmemizi gerek verdiği örnekler gerekse alıntılarla desteklemekte Aşk denen olgunun aslında ne kadar da yanlış anlaşıldığını da yine bu kitap ile öğrenmiş oluyoruz.

11. Ben ve Hayat ve Ölüm

Günlük hayatımızda, gözümüze önemsiz görünen ama aslında hayatımızın mihenk taşlarını oluşturan ayrıntılar üzerine bazen felsefi, bazen samimi, bazen de yanımızda yaşıyormuşçasına benimsediğimiz karakterler üzerinden mercek altına alıyor, tabiri caizse ameliyat masasına alıp her yönüyle inceliyor Ben ve Hayat ve Ölüm kitabı ile Rasim Özdenören. Kendini tanımak isteyen herkesin mutlaka okuması gereken kitaplardandır. Rasim özdenören Eserleri yazıyorsa insan bunu da koymalı diye düşündüm.

Etiketler