Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Film Konusu- İMDB / 7.6

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Film Konusu- İMDB / 7.6

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk yani William Kambwamba, Afrikada yaşayan 13 yaşında bir çocuktur. Bize bu filmin konusu ile imkansızın hayal edince nasıl imkanlı olabileceğini gösterir. Kimsenin haberi olmadan geceleri kalkıp, rüzgar jeneratörü yapar. Geceleri okulun kütüphanesine gitmeye çalışır ışık olmadan ve başarır. Kimse rüzgarı dizginleyen çocuk olacağına inanmaz ama sonunda o bunu başarır.

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk olma hikayesini anlatmaya başlarken:

“Denersem yapabilirim, düşüncesiyle yola çıktığımda henüz 13 yaşındaydım. Yaşadığımız bölgedeki kıtlık artık dayanılmaz olmuştu ve etrafımdaki insanlar teker teker ölüyordu. Buna bir son vermeli, en azından denemeliydim. Çevremdeki insanların, hatta ailemin bile bana deli gözüyle bakmasını hiç umursamadan sadece amacıma odaklandım. Ve başardım da!” diyor.

Ben filmi iki defa izledim, ikisinde de çok etkilendim. Çalışmaların sonunda babasına ait bir bisikleti jeneratöre çevirir. Ve rüzgarı dizginleyen çocuk olma hikayesi de burada başlar. Rüzgarı dizginleyen çocuk İMDB puanı: 7.6

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Konusu William Kambwamba’nın Gerçek Hayat Hikayesi

Afrikalı bir çocuğun çaresizlik sonucunda rüzgardan elektrik üretmesini ve kıtlığa çare bulmasını konu alıyor. Beyaz adamın acımasızlığını, kıtlığın ne olduğunu, acıkınca insanların neye dönüşeceğini de aynı film içinde çok güzel anlatmış. Emperyalizmin soğuk yüzü ile bir defa daha merhabalaşmak insanı sarssa da kendine getiriyor.

Eğer evde devamlı söylenen ve memnuniyetsiz çocuklarınız varsa onlar ile beraber izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Günümüzde çocukları onca imkanlara rağmen memnun etmek o kadar zorlaştı ki belki bu film durup düşünmeleri için yardımcı olur. Bir hayali başarmak için sadece inanmanın yeteneceğini de bu film ile görebilirler.

Çağımızda sadece çocuklar mı? Biz bile elimizde olanların kıymetini bilmiyoruz. Bu film şükretmek için de bir hatırlatma vesilesi olabilir.

Ailesinin hayatını nasıl değiştirebildiğini görünce insanın gözünde imkansız denen şeyin kıymeti kalmıyor ve bize umut etmenin dersini veriyor. Üstelik kurgu değil gerçek hayat hikayesi ile dolu dolu yaşayarak yapıyor bunu.

  • Başka bir alternatif arıyorsanız şuraya tıklayabilirsiniz.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler

3 YORUM

  1. Senin hayatını anlatan bir film varsa paylaş onu izliyim..?

  2. Film önerileri; Rüzgarı Dizginleyen Çocuk | Diyarbakır Yenigün Gazetesi | Diyarbakır Haberleri

    […] veriyor. Üstelik kurgu değil gerçek hayat hikayesi ile dolu dolu yaşayarak yapıyor bunu. (Kaynak: fosyoloji.com) ETİKETLER: afrika, Kıtlık, rüzgar enerjisi, Rüzgarı Dizginleyen Çocuk, William Kambwamba […]