Se7en Filmi Konusu / Post-Modern İsyanın Filmi

Se7en Filmi Konusu / Post-Modern İsyanın Filmi

Bence sinema tarihinin en etkili sonlarından birine sahip Se7en filmi konusu itibari ile. Ben 2000 öncesi çekilen filmlerin ayrı hastasıyım. Farklı bir samimiyet ve atmosfer var o filmlerde. Herkesin işini tutku ile yapmasından mı bilmiyorum ama bence öyle. Se7en filmi konusu ile de bu başyapıtlardan birisi bence.

Filmin senaryosunu yazan Andrew Kevin Walker bu filmi yazmasındaki ilham kaynağını, depresif olduğu bir dönemde new york sokaklarında gezerken çevresine baktığında, bulmak için aramaya bile ihtiyacı olmadan, yedi ölümcül günaha sahip kişileri anında, çaba sarf etmeden görebilmesinden aldığını söylüyor.

Başrollerini Brad Pitt, Morgan Freeman ve Gwyneth Paltrow’un paylaştığı “Se7en” filmi, yakın tarihin açık ara en yaratıcı, en iyi yazılmış ve beyinsel filmlerinden biridir. Se7en filmi konusu bu yönüyle diğer filmlerden de ayrılır.

Hikaye, Dante Alighieri’nin “İlahi Komedya” daki yedi ölümcül günahından esinlenerek, insanın safsızlığı hakkında “vaaz” vermeye başlayan ve bunu kurbanları hedef alarak, sonra onları çukurlaştırarak onlara işkence eden bir seri katilin peşinde koşuyor.

Filmde en çok hoşuma giden şey her şeyin 7 rakamı üzerine kurgulanmış olmasıydı. Mesela 7 büyük günah dışında dikkatimi çeken filmin pazartesi başlayıp pazar bitmesi yani tam 7 gün sürmesi, filmin başında William Sommerset’in emekliliğine 7 gün kalması.

Se7en filminin karanlık ve klostrofobik yapısı 20. yy insanın depresif ve yalnız yapısını o kadar betimlemiş ki, ne zaman izlesem post-modern bir sanat eseri olduğunu yeniden yeniden ispat ediyor bana.

Se7en’ın kalitesi, onu “çılgın katillerin peşindeki polisler” türünün çoğunun ötesine koyuyor ve sinemanın gerçek bir mücevheri olarak ortaya çıkıyor. 

Film çocukların izlemesi için uygun bulduğum bir film değil. Çünkü film gerçekten iğrenç, mide bulandırıcı ve dehşet verici sahnelerle dolu. Film, bir filmde gördüğüm en iğrenç cinayetlere sahip. Çocukları uzak tutsanız daha iyi olur.

  • Mutlaka izlemenizi Tavsiye ettiğim 17 Belgesel Analizi için BURAYA tıklayın.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler