Serçelerin Şarkısı (Avaz-ı Güncişkha)

Serçelerin Şarkısı (Avaz-ı Güncişkha)

Sinema dili ile anlatılmış en güzel hikayelerden biridir Serçelerin şarkısı. Filmin sonunda aile nedir öğrenirsiniz gerçek dost nasıl olur onu öğrenirsiniz, hayal kurmanın güzelliği nasıl olur onu öğrenirsiniz. Serçelerin Şarkısı film konusu ne diye sorarsanız size bunu söyleyebilirim.

Filmi izlerken geniş avlulu evde hem de kıtlama şekerli çay eşliğinde, Karim ağabeyin alçılı ayağına çiçek yapmak istiyorsunuz.

Mecid Mecidi filmlerini çok seviyorum. İnsanı yormaz, akış içinde güzeldir. Serçelerin Şarkısı da tıpkı diğerleri gibi aynı tadı veriyor.

Serçelerin Şarkısı Filminin Konusu Ne?

Kerim diye bir adam var deve kuşu çiftliğinde çalışıyor. Çiftlikten bir deve kuşu kaçınca Kerim’i işten atıyorlar. Ancak Kerim’in kızı Hanife işitme engelli. İşitme cihazı arızalanınca Kerim onu tamir ettirmek için Tahran’a iniyor.

Orada tesadüfen bir işe giren Kerim’in bu iş ile değişen hayatını izliyoruz. 2008 yılında Berlin Film Festivalinde en iyi erkek oyuncu kategorisinde Gümüş Ayı ödülü almış film.

Bazen ahlaki değerleriniz ile ihtiyaçlarınız arasında kalırsınız. İyi biri olsanız da ahlaki değerlerinizi (Mesela dürüstlük) ezip ihtiyaçlarınıza yönelirsiniz. Böylece değişirsiniz. İşte o kadar kötü bir dünyada yaşıyoruz. Seçim yapma zorunluluğun varsa bu güzelliklerle dolu dünyanın iyi olduğunu iddia edemeyiz. Serçelerin Şarkısı size unutmaya başladığımız bazı şeyleri yeniden hatırlatacak.

Ailenizle oturup gönül rahatlığı ile izleyebilirsiniz.

  • Serçelerin Şarkısı ile beraber Çizgili Pijamalı Çocuk filminin de eleştirisini okumanızı tavsiye ederim.
  • Ayrıca “Baran” filmi de Serçelerin Şarkısı film konusu ile örtüşür ve çok güzeldir.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler

1 YORUM

  1. Bu kadar kaliteli bir yazar olduğunuz için ve bizi de bu kaliteden mahrum bırakmadığınız için çok teşekkür ederim.