Stres İle Başa Çıkmanın Yolları

Stres İle Başa Çıkmanın Yolları

Boşanmalar arttı, salgınlarla baş etmeye çalışıyoruz, okulların durumu belirsiz, küresel savaşlar başka boyuta geçti falan. Stres ile başa çıkmanın yolları da bu yüzden daha değerli olmaya başladı. Öyle zamanlarda yaşıyoruz ki artık stres sabah aldığımız ekmek, diş fırçalamak kadar rutinimiz haline geldi.

Ben stres ile mizah yolu ile başa çıkabiliyorum. Bazıları dua ve şükür ile çıkar, kimi spor yapar kimi de meditasyon. Kendimde uyguladığım ve çoğu zamanda başardığımı düşündüğüm stres ile başa çıkmanın yolları mevzusunu sizlerle de paylaşmak istedim.

Belki hayat kavganızda rakibe bir yumruk da benim sayemde atabilirsiniz bilemiyorum. 🙂

1. Stres yönetimi için önce dağınıklığı topluyorum

Stres ile başa çıkmanın yollarım konusunda yapabileceğimiz ilk şey, stresi ortadan kaldırmaya çalışmak. Bir evi temizlemek isterseniz önce dağınıklığı toplarsınız değil mi?

Sizi ne strese sokuyor onu keşfedin. Ev mi, çocuklar mı, eşiniz mi, siyasal olaylar mı, çok haber okumak mı, yetememe hissi mi? Ne mesela?

Bunlara karar verdikten sonra o şeylerin listesini yapıp tek tek çare bulabilirsiniz.

Örneğin, işiniz, kocanız, salgın, seçim ve yoğun sabah rutininiz sizi strese sokabilir. Bu hemen hemen hepimizin başına gelen şeyler. İşinizi bırakıp kocanızı bırakmak istemeyebilirsiniz, ancak kesinlikle daha az haber izleyebilir, telefonunuzu kaldırabilir ve kocanızın her sabah daha fazla yardım etmesini sağlayabilirsiniz.

2. Stres ile baş edebilmek için kavramlara yeniden çerçeve çiziyorum

Bir şey gerçekten kötü mü yoksa siz mi onu kötü olarak algılıyorsunuz? Kocanıza kahvaltı hazırlamak kötü mü yoksa siz mi yanlış yerden bakıp strese giriyorsunuz? O kadar parayı gerçekten kazanmak zorunda mısınız ya da?

Mizah, stres faktörlerimizi yeniden şekillendirmeye başladığımızda devreye girmeye başlar. Muhtemelen strese neden olan her şeyi toplayıp dolaba kaldıramazsınız o zaman devreye anlık çözümler girmeli. 

Sen bir yetişkinsin ve yapman gereken bazı şeyler var. Ben yapmıyorum deme gibi bir lüksümüz yok. Yaşamak için bunlara ihtiyacımız var. İşte o zaman onları yeniden çerçevelendirmeyi deneyebilirsiniz. Bu, onları bir oyuna dönüştürdüğünüz, daha eğlenceli hale getirdiğiniz veya olumlu bir dönüş varsa, onlara olumlu bir dönüş yaptığınız anlamına gelebilir. 

Çocuğu okula götürmek sizi strese sokuyorsa, siz de okul dönüşü en sevdiğiniz müzikleri dinleyerek dönebilirsiniz. Söylenmek ve çaresiz hissetmek yerine çözüm üretin.

Burada kastettiğim şey karmaşık gelebilir.

Her şeyi kafanızda yeniden bir yerlere oturtun. Evi toplamak zor geliyorsa siz de her başardığınız iş karşısında kendinize ödül verin.

Stres ile başa çıkmanın yolları konusunda en başa Tadelle koyuyorum mesela. 🙂

3. Stres kaçış odalarım var

Kendinizi gün içinde rahatlatacak bir kaçış odanız olsun. Kulaklarınızdan duman çıktığını hissettiğiniz anda kendi ruh odalarınıza kaçmayı deneyin. Odadan kastettiğim şey fiziksel somut ve mutlaka fiskos masası bulunan bir şey değil. Aslında o da olabilir sizin tercihiniz. Stres ile başa çıkmanın yolları listesi yapıyorsanız bunu da ekleyin mutlaka.

Mesela ben çok bunaldığım ve rahatlamaya ihtiyaç duyduğum zaman Leyla ile Mecnun izler manyak gibi gülerim. Sonra o kadar rahatlamış olarak kalkarım ki koltuktan o duyguyu anlatamam. Sizin de bunu yapmanıza gerek yok örgü örebilir, dans edebilir, yürüyüşe çıkabilir ya da kedi videoları izleyebilirsiniz. Bu biraz da sizin nelerden hoşlandığınız ile alakalı.

  • Tavsiye ettiğim filmler için BURAYA bakılabilir.

4. Kendimi Yeniliyorum

Eskiden tatile çıkıp ya da çarşı pazar gezip stresimizin erimesine izin verirdik, ama şimdi gittiğimiz her yerde altta yatan bir stres duygusu bizi takip ediyor. Maskemi getirdim mi? İnsanlardan yeterince uzak mıyım? COVID-19’um var mı?

Bu pek işe yaramıyor. Kendize yeni şeyler katmak yeni şeyler öğrenmek stres ile başa çıkabilmenin bir başka yolu.

Çarşıya gidemiyorsan Youtube’dan yeni yemekler dene mesela. Bütün gün kendine acımaktan daha faydalı organizasyon olur. Stres ile başa çıkmanın yolları ne diye arıyorsan bunu denemelisin.

  • bi şey öğren kategorisine ŞURADAN ulaşabilirsiniz.

Stres ile Başa Çıkmanın Yolları ve Sonuç

Yapmanız gereken her şeyi eğlenceli bir şeye dönüştürebileceğinize inanmak saflık olur. Sevdiğiniz birinden yeni ayrıldıysanız veya kaybettiyseniz, bu tatsız durumdaki eğlenceyi bulmak zor olabilir. Yüzünüzde bir gülümsemeye zorlanmak bazen gerçeği olduğu gibi kabul etmekten daha kötü olabilir. 

Kabul ediyorum.

Ancak bu, stresin devam etmesi gerektiği anlamına gelmez.

Gerçekten çözüm arıyorsanız iç sesinize yoğunlaşın. Ruhunuzun çığlıklarına kulak verin. O bağırtı arasında ne demek istiyor sizden ne istiyor ona yoğunlaşın.

Zaten bir yaşama kavgasının içindeyiz, zaten yaşamak nereden bakarsan bak zor, zaten hayat üstümüze üstümüze geliyor nefes almalık molalar neden olmasın hayatımızda?

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler

1 YORUM

  1. Güzel beğendim paylaş butonu çalışmıyor.