Stres Nedir? Adım Adım Stres Yönetimi İçin 6 Tavsiye

Stres Nedir? Adım Adım Stres Yönetimi İçin 6 Tavsiye

Stres, vücudunuzun her türlü talep veya tehdide yanıt verme şeklidir. Gerçek veya hayali bir tehlikeyi algıladığınızda, vücudun savunması, “dövüş ya da kaç” tepkisi veya “stres tepkisi” olarak bilinen hızlı ve otomatik bir süreçle yüksek vitese geçer. Stres nedir sorusunun cevabı da burada gizli sanırım. Stres yüksek vitestir. Stresin ne olduğunu tam kavrayamadan da stres yönetimi nasıl olmalı konusunda da konuşabilmek zor takdir edersiniz.

Stres tepkisi, vücudun sizi koruma şekli aslında. Stres doğru zamanda düzgün çalışırsa odaklanmış, enerjik ve uyanık kalmanıza yardımcı olur. Acil durumlarda hayatınızı kurtarabilir; örneğin, kendinizi savunmanız için size ekstra güç verebilir veya bir araba kazasını önlemek için sizi frene basmaya teşvik edebilir.

Bu duygu durumu zorlukların üstesinden gelmek için yükselmenize de yardımcı olabilir. İş yerinde bir sunum sırasında sizi diken üstünde tutan, maçı kazandıran serbest atışı denerken konsantrasyonunuzu keskinleştiren veya televizyon izlemeyi tercih ettiğinizde sizi sınava çalışmaya sevk eden şeydir. Buraya kadar her şey güzel ve bir sıkıntı yok gibi görünüyor.

Ancak belirli bir noktadan sonra stres yardımcı olmayı bırakır ve sağlığınıza, ruh halinize, üretkenliğinize, ilişkilerinize ve yaşam kalitenize büyük zararlar vermeye başlar.

Kendinizi sık sık bitkin ve bunalmış hissediyorsanız, sinir sisteminizi tekrar dengeye getirmek için harekete geçme zamanı. Kronik stresin belirti ve semptomlarını nasıl tanıyacağınızı öğrenerek ve zararlı etkilerini azaltmak için adımlar atarak kendinizi koruyabilir ve düşünme ve hissetme şeklinizi iyileştirebilirsiniz.

Kronik Stres Nelere Sebep Olur?

Sinir sisteminiz duygusal ve fiziksel tehditleri ayırt etmekte pek iyi değil. Bir arkadaşınızla yaptığınız bir tartışma, bir iş teslim tarihi veya bir yığın fatura yüzünden aşırı stresliyseniz, vücudunuz gerçek bir ölüm kalım durumuyla karşı karşıyaymışsınız gibi güçlü tepkiler verebilir. Acil durum stres sisteminiz ne kadar çok etkinleştirilirse, tetiklenmesi o kadar kolaylaşır ve kapanması zorlaşır.

Günümüzün zorlu dünyasında çoğumuz gibi sık sık strese girme eğilimindeyseniz, vücudunuz çoğu zaman yüksek bir stres durumunda olabilir. Ve bu ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kronik stres vücudunuzdaki hemen hemen her sistemi bozar. Bağışıklık sisteminizi baskılayabilir, sindirim ve üreme sistemlerinizi bozabilir, kalp krizi ve felç riskini artırabilir ve yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Hatta beyni yeniden düzenleyerek sizi kaygı, depresyon ve diğer zihinsel sağlık sorunlarına karşı daha savunmasız bırakabilir.

Stresin neden olduğu veya şiddetlendirdiği sağlık sorunları:

 1. Depresyon ve anksiyete
 2. Her türlü ağrı
 3. uyku sorunları
 4. Otoimmün hastalıklar
 5. Sindirim problemleri
 1. Egzama gibi cilt rahatsızlıkları
 2. Kalp hastalığı
 3. Kilo problemleri
 4. üreme sorunları
 5. Düşünme ve hafıza sorunları

Aşırı stres altında olduğunuzu hangi semptomlar ile anlarsınız?

Stresle ilgili en tehlikeli şey, size ne kadar kolay sürünebileceğidir. alışırsın. Tanıdık, hatta normal hissetmeye başlar. Sizi ne kadar etkilediğini fark etmiyorsunuz, üstelik çok ağır bir bedel alsa da. Bu nedenle, aşırı stres yükünün yaygın uyarı işaretleri ve semptomlarının farkında olmak önemlidir.

Bilişsel belirtiler:

 • Bellek sorunları
 • Konsantre olamama
 • Kötü yargı
 • Sadece olumsuzları görmek
 • Endişeli veya yarışan düşünceler
 • Sürekli endişe

Duygusal belirtiler:

 • Depresyon veya genel mutsuzluk
 • Anksiyete ve ajitasyon
 • Karamsarlık, sinirlilik veya öfke
 • Bunalmış hissetmek
 • Yalnızlık ve izolasyon
 • Diğer zihinsel veya duygusal sağlık sorunları

Fiziksel belirtiler:

 • Ağrı ve sızılar
 • İshal veya kabızlık
 • Mide bulantısı, baş dönmesi
 • Göğüs ağrısı, hızlı kalp atış hızı
 • Cinsel dürtü kaybı
 • Sık soğuk algınlığı veya grip

Davranışsal belirtiler:

 • Az veya çok yemek
 • Çok fazla veya çok az uyumak
 • Başkalarından çekilme
 • Sorumlulukları ertelemek veya ihmal etmek
 • Rahatlamak için alkol, sigara veya uyuşturucu kullanmak
 • Sinirsel alışkanlıklar (örn. tırnak yeme, tempo tutma)

Stres nedenleri

Strese neden olan durumlar ve baskılar stresörler olarak bilinir. Yorucu bir çalışma programı veya zorlu bir ilişki gibi stres faktörlerini genellikle olumsuz olarak düşünürüz. Ancak, size yüksek talepler getiren her şey stresli olabilir. Bu, evlenmek, ev satın almak, üniversiteye gitmek veya terfi almak gibi olumlu olayları içerir.

Tabii ki, tüm stres dış etkenlerden kaynaklanmaz. Stres, olabilecek veya olmayabilecek bir şey hakkında aşırı endişe duyduğunuzda veya yaşam hakkında irrasyonel, karamsar düşüncelere sahip olduğunuzda, içsel veya kendi kendine üretilebilir.

Son olarak, strese neden olan şey, en azından kısmen sizin onu algılamanıza bağlıdır. Sizin için stresli olan bir şey başkasını etkilemeyebilir; bundan zevk bile alabilirler. Bazılarımız, örneğin performans sergilemek veya konuşmak için insanların önüne çıkmaktan korkarken, diğerleri spot ışığı için yaşar. Bir kişinin baskı altında başarılı olduğu ve sıkı bir teslim tarihi karşısında en iyi performansı gösterdiği yerde, iş talepleri arttığında bir diğeri kapanacaktır. Ve siz yaşlı anne-babanıza bakmaktan zevk alırken, kardeşleriniz bakıcılık taleplerini bunaltıcı ve stresli bulabilir.

Stresin yaygın dış nedenleri şunlardır:

 • Büyük yaşam değişiklikleri
 • İş veya okul
 • ilişki zorlukları
 • Finansal problemler
 • Çok meşgul olmak
 • Çocuklar ve aile

Stresin yaygın iç nedenleri şunlardır:

 • Karamsarlık
 • Belirsizliği kabul edememe
 • Katı düşünme, esneklik eksikliği
 • Negatif kendi kendine konuşma
 • Gerçekçi olmayan beklentiler / mükemmeliyetçilik
 • Ya hep ya hiç tutumu
 • Her Şeyi Bilmek İstemek yazısı Stres Nedir? Adım Adım Stres Yönetimi İçin 6 Tavsiye yazısı ile beraber okunduğunda anlamlı olabilir.

Neden bazıları çok stresliyken bazılarının dünya yansa umurunda olmaz?

Stresin neden olabileceği yaygın hasar nedeniyle, kendi sınırınızı bilmek önemlidir. Ancak ne kadar stresin “çok fazla” olduğu kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar hayatın yumruklarıyla yuvarlanabilir gibi görünürken, diğerleri küçük engeller veya hayal kırıklıkları karşısında parçalanma eğilimindedir. Hatta bazı insanlar yüksek stresli bir yaşam tarzının heyecanıyla gelişirler.

Tolerans seviyenizi etkileyen faktörler şunları içerir:

Destek ağınız . Destekleyici arkadaşlar ve aile üyelerinden oluşan güçlü bir ağ, strese karşı muazzam bir tampondur. Güvenebileceğiniz insanlara sahip olduğunuzda, hayatın baskıları bunaltıcı görünmüyor. Diğer taraftan, ne kadar yalnız ve izole olursanız, strese yenik düşme riskiniz o kadar artar.

Kontrol duygunuz . Kendinize ve olayları etkileme ve zorluklarla mücadele etme becerinize güveniyorsanız, stresi adım adım atmak daha kolaydır. Öte yandan, yaşamınız üzerinde çok az kontrole sahip olduğunuza inanıyorsanız – çevrenizin ve koşulların insafına kaldığınıza – stresin sizi rotanızdan çıkarma olasılığı daha yüksektir.

Tavrınız ve bakış açınız . Hayata bakış şekliniz ve kaçınılmaz zorlukları, stresle başa çıkma yeteneğinizde büyük bir fark yaratır. Genel olarak umutlu ve iyimserseniz, daha az savunmasız olursunuz. Strese dayanıklı insanlar zorlukları kucaklama, daha güçlü bir mizah anlayışına sahip olma, daha yüksek bir amaca inanma ve değişimi yaşamın kaçınılmaz bir parçası olarak kabul etme eğilimindedir.

Duygularınızla başa çıkma yeteneğiniz . Üzgün, kızgın veya sıkıntılı hissettiğinizde kendinizi nasıl sakinleştireceğinizi ve sakinleştireceğinizi bilmiyorsanız, stresli ve tedirgin olmanız daha olasıdır. Duygularınızı tanımlama ve bunlarla uygun şekilde başa çıkma yeteneğine sahip olmak,  strese karşı toleransınızı artırabilir ve sıkıntılardan geri dönmenize yardımcı olabilir.

Bilginiz ve hazırlığınız . Ne kadar süreceği ve ne bekleyeceğiniz de dahil olmak üzere stresli bir durum hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, başa çıkmak o kadar kolay olur. Örneğin, ameliyattan sonra ne beklemeniz gerektiğine dair gerçekçi bir resimle ameliyata girerseniz, ağrılı bir iyileşme, hemen geri dönmeyi beklediğinizden daha az stresli olacaktır.

Stresle başa çıkma yeteneğinizi nasıl geliştirirsiniz? Stres yönetimi nedir?

Harekete geç . Aktivite seviyenizi yükseltmek, stresi azaltmak ve daha iyi hissetmeye başlamak için şu anda uygulayabileceğiniz bir taktiktir. Düzenli egzersiz, ruh halinizi yükseltebilir ve endişelerden uzaklaştırarak stresi besleyen olumsuz düşünce döngüsünden çıkmanıza izin verebilir. Yürüme, koşma, yüzme ve dans etme gibi ritmik egzersizler, özellikle dikkatli egzersiz yapıyorsanız (dikkatinizi hareket ederken deneyimlediğiniz fiziksel duyumlara odaklayarak) özellikle etkilidir.

Başkalarına bağlanın . Başka bir insanla yüz yüze konuşmak gibi basit bir hareket, kendinizi gergin veya güvensiz hissettiğinizde stresi azaltan hormonları tetikleyebilir. Sadece kısa bir nazik söz alışverişi veya başka bir insanın dostça bir bakışı bile sinir sisteminizi sakinleştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olabilir. Bu yüzden ruh halinizi iyileştiren ve sorumluluklarınızın sizi sosyal hayattan alıkoymasına izin vermeyen insanlarla vakit geçirin. Yakın ilişkiniz yoksa veya stresinizin kaynağı ilişkileriniz ise, daha güçlü ve daha tatmin edici bağlantılar kurmayı bir öncelik haline getirin .

Duyularını meşgul et . Stresi azaltmanın bir başka hızlı yolu da , görme, ses, tat, koku, dokunma veya hareket gibi bir veya daha fazla duyunuzu harekete geçirmektir. Anahtar, sizin için çalışan duyusal girdiyi bulmaktır. Canlandırıcı bir şarkı dinlemek sizi sakinleştirir mi? Ya da öğütülmüş kahve kokusu mu? Ya da belki bir hayvanı sevmek, merkezlenmiş hissetmenizi sağlamak için çabucak işe yarar? Herkes duyusal girdiye biraz farklı tepki verir, bu nedenle sizin için en iyi olanı bulmaya çalışın.

Rahatlamayı öğrenin . Stresi hayatınızdan tamamen çıkaramazsınız, ancak sizi ne kadar etkilediğini kontrol edebilirsiniz. Yoga, meditasyon ve derin nefes alma gibi gevşeme teknikleri , stres tepkisinin tam tersi olan bir dinlenme hali olan vücudun gevşeme tepkisini harekete geçirir. Düzenli olarak uygulandığında, bu aktiviteler günlük stres seviyenizi azaltabilir ve neşe ve dinginlik duygularını artırabilir. Ayrıca sakin kalma ve baskı altında toplanma yeteneğinizi de artırırlar.

Sağlıklı bir diyet yiyin . Yemek yemek geliştirmek veya ruh halinizi kötüleştirir ve hayatın streslerinin ile baş yeteneğinizi etkileyebilir. İşlenmiş ve hazır yiyecekler, rafine karbonhidratlar ve şekerli atıştırmalıklarla dolu bir diyet stres belirtilerini kötüleştirebilirken, taze meyve ve sebzeler, yüksek kaliteli protein ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir diyet, stresle daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir. hayatın inişleri ve çıkışları.

Dinlen . Yorgun hissetmek, mantıksız düşünmenize neden olarak stresi artırabilir. Aynı zamanda, kronik stres uykunuzu bozabilir. Uykuya dalmakta veya gece uykuda kalmakta sorun yaşıyor olsanız da, daha az stresli, daha üretken ve duygusal olarak dengeli hissetmeniz için uykunuzu iyileştirmenin birçok yolu vardır .

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler