Televizyon Bağımlılığı ve Toplum

Televizyon Bağımlılığı ve Toplum

Televizyon Bağımlılığı konusunda toplumun son durumu nedir? Televizyon bağımlılığı toplumda nereye ulaştı? Televizyon bağımlılığı hayatımızı nasıl etkiliyor olabilir?

Adnan Bey nikahlı karısı Bihter’e tecavüz edecek diye bir söylenti çıkmıştı, yeğeni Behlül ile işi pişirirken hayran hayran bakan arkadaşlar o gün Adnan Bey’e lanet okumak için işlerini iptal etmişti. Sonra haftalarca Adnan Bey’in ne hayvanlığı ne caniliği kaldı.

YouTube’da en çok izlenen videolar arasında Fatmagül’ün tecavüze uğradığı sahne ilk 10’da geliyor ve çok enteresan yayınlandığı o dönem raitingleri tavan yaptıran erkekler değil, kadınlardı.

Evlendirme programlarının atası Semra Kaynanalı olandı.

Semra kaynana oğlu için ülkenin tüm kızlarını elden geçirmiş, ama kimseyi oğluşuna layık bulamamıştı. Oğlu Ata yüksek doz uyuşturucudan ölünce onu bayrağa sardık, tüm kanallardan canlı yayınlattık. Öyle güzel insanlardık.(!) 

Beyaz Gelincik diye bir dizi vardı, dizide uyuşturucu satan adamı sokakta gören yurdum vatandaşı “yakalayın şu şerefsizi!” diyerek az kalsın adamı linç ettirecekti. Doktorlar dizisinde cerrah olarak rol alan şarkıcıdan sıra almaya çalışanları saymıyorum artık. 

Gerçeklik algımızda toplum olarak sorun var buna kimse itiraz edemez.

Öyle olmasa Çakır’ın cenaze namazını kılmaz Polat Alemdar ve Memati’ye üniversitede konferans verdirmezdik. Gerçek ile yalan olanı ayırt etmeye çalışırken çok bocaladığımız oluyor. Çok bocalayınca ani kararlar almamız gerekirken saçmalıyoruz. 

Behlül yengesine yürürken “buradan büyük aşk çıkar” fikrine sahip olmasaydık caaanım ednan bey belki boynuzlanmayacaktı ve dizi 3. Bölüm muhtemelen yayından kalkacaktı. Survivor sadece yapılan oyunlardan ibaret olsaydı, muhtemelen NTV spor’da yayınlanacak, caaanım dedikoduları kumpasları kaçıracaktık. Tabi doğal olarak raitingler altüst olmayacakı.

Aynı karakterin başına felç, körlük, kaçırılma, hafıza kaybı, ayrılma, kaynına aşık olma döngüsü her hafta gelmese biz o iğrenç Ankara dizilerine 1500. Bölüm de hala mal mal bakmaya devam etmeyecektik.

Televizyon Bağımlılığı Toplumu Dizayn Etmek İçin Kullanılıyor

Sanırım halk olarak toplum içinde aşağıladığımız her şeyden korkunç bir zevk alıyoruz.

Durum böyle olmasa algının babası yapılan medya bizim bu zaaflarımızdan yararlanmazdı. 

Okulların açılması ile yeni sezon diziler ve programlar da kadınların beğenisine sunulacak. Okullar ile aynı anda piyasaya sürülmeleri bile başlı başına bir yazının mevzusu ancak şu gerçeği artık görmemiz ve karar vermemiz gerekiyor.

Güdülmek mi istiyoruz? 

Bir neslin ihyası bizim ellerimizdeyken, saçma sapan programlara prim veren bizler bunun hesabını vicdanımıza nasıl vereceğiz? 

Yemek yedirirken bile ihtiyaç duyduğumuz televizyon çocuklarda bağımlılık yapınca yine en çok biz üzülüyoruz. Zihni Uyuşuk çocukların ne bize ne devlete ne topluma ne de kendine faydası olmaz.

  • Zaaflarımız ile alakalı bir başka yazı için BURAYA tıklayın. Televizyon bağımlılığı konusu daha iyi anlaşılabilir.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler