Tevazu Elbisesi

Tevazu Elbisesi

Çok ünlü bir araba firması var. Hani herkesin sahip olmak istediği spor arabaları üreten, araba yarışlarının aranan o firmadan bahsediyorum.

O firmanın televizyonlara ya da gazetelere reklam verdiğini gördünüz mü?

Vermez…

Çünkü firma ürününe o kadar güvenir ki reklam vermese bile ürünün tam da istediği fiyata satılacağından emindir.  Reklam için ciddi bütçe ayırmaz, rahattır yani… Öz güven denilen şey de bundan çok farklı bir şey değil aslında. İnsan kendinde olan şeylerin reklamını yapmıyorsa öz güven sahibi, ama insanların gözüne gözüne sokmaya çalışıyorsa egosu şişirilmiş kibirli biridir bu hiç şaşmaz.

Bir başka hiç şaşmayan şey ise dolu başağın mutlaka eğilmesi gerçeği. Birinin kibirli mi özgüvenli mi olduğunu anlamanın en kestirme yolu, tevazu sahibi olup olmadığına bakmak sanırım. Gerçek eğitim almış ve aldığı eğitimi de hayatına uygulayabilmiş özgüvenli insanların, tevazu sahibi olduğuna defalarca şahit oldum. Bilgisi ile beni yüze çarpacak insanların, bir konuyu bana anlatırken karşımda nasıl iki büklüm olduklarını size tam anlamıyla anlatabilmem imkansız.

Nasıl ya diyorsun, bu kadar dolu bir adam nasıl bu kadar kendi ile dertli.
Şu dünyada insana tevazu elbisesi kadar yakışan bir giysi görmedim ben. Ama insanlar ısrarla kendilerini çirkin, akılsız ve ucuz gösteren kibir elbisesini giymekte ısrar ediyorlar.

Bunu anlamakta zorlanıyorum…

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler