Toplumsal İkiyüzlülük

Toplumsal İkiyüzlülük

Adnan Bey nikahlı karısı Bihter’e tecavüz edecek diye bir haber çıkmıştı, bütün ülke önce tecavüz sahnesine kilitlenmiş sonra da Adnan Bey’e lanetler yağdırmıştı. Suçlu Fatmagül ya da başkasıydı bilemiyorum ama herkesin elinde bir taş “çekilin en günahsız benim o ilk taşı atmak benim hakkım!” sırasına girmişti çoktan.

Sonra Behlül yengesi Bihter’e yürümüş, “Dur bakalım galiba buradan büyük aşk çıkacak”  diye bekleyenler elinde o taş ile başka bir kuyruğa girmiş olmalı ki, Youtube’da Fatmagül’ün tecavüze uğradığı sahneyi zirveye taşımışlardı.

Toplumsal iki yüzlülük diye bir şey var gerçekten. Hele Türk toplumunda çok aleni.En çok namustan bahsedenlerin en namussuz olması, fakir edebiyatı yapanların zengin olması, toplumsal adaletten bahsedenlerin de toplum düzenini en çok bozanlar olması tesadüf olamaz çünkü.

Desibeli daha yüksek çığlık atıp diğer sesi bastırma çabası gibi geliyor bu bana. “Bu insanlık nereye gidiyüüür bu gençlik ne olaciiğğk!” diye bağıranların, asıl o değirmene su taşıyanlar olduğunu görmemiz lazım artık.

Bu tip şeylere prim veren alttan alta da bundan zevk alan bizzat biziz. Ve yine biz, toplumun ya da başkasının nereye gittiğini düşünmeden önce kendi istikametimiz noktasına odaklanmalıyız.

“Toplum nereye gidiyor?” sorusunu sık sık PR çalışmamız için kullanmak  yerine “Ben bu işin neresindeyim?” sorusunu sormak zorundayız kendimize.

Biz nereye istersen toplum oraya gidiyor aslında.

İzlediğimiz programları, okuduğumuz kitapları,  sosyal medya takip listemizi, iki kişi bir araya gelince en çok nelerden bahsettiğimizi gözden geçirirsek toplumun da nereye gittiği sorusuna cevap bulabiliriz.

Gerçekten toplumun nereye gittiği gerçekten umurumuzdaysa tabi.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler

1 YORUM

  1. Hocam beyhude haykırışınız. Tabanda değerler değişti bile. Kabul edin demiyorum ama yeni normale alışmalısınız. “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol” diyen Mevlana kardeşimiz gideli çok oldu. Acil kurtarılacaklar listesinin en başında “ahlak” var. Lakin gücümüz yeter mi, bilemedim.