Tüfek, Çelik ve Mikrop

tüfek çelik mikrop
tüfek çelik mikrop

Medeniyet Mezopotamya’da kurulduğu halde neden Avrupa Gine’yi bu konuda geçti? Dünyada bu gelir dağılımı neden adaletsiz? Gelir dağılımının Antropoloji ile alakası nedir? Tüm bu sorulara Tüfek, Çelik ve Mikrop belgeseli ile cevap aranmış.

Aslında belgesel kitaptan uyarlama. Kitap kadar ayrıntılı olmasa da tatmin edici bulmuştum ben.

Belgesel, “Silahlar, Mikroplar ve Çelik” hakkında orijinal bir teori sunuyor. Dizi, teoriyi güçlü bir şekilde destekleyen birkaç bölümü grafiksel olarak tasvir ediyor ve teoriyi genel eleştirilere karşı savunuyor.

Bu serilerde yeni bilgi eksikliğinden şikayet eden kullanıcı yorumları bulmak beni çok şaşırttı. Belgeselin ortaokulda öğretilen bilgileri sunduğunu söylüyorlar.

Gerçekten de öyle. Aslında, ortaokuldan beri bildiğim bilgilere orijinal bakıştan ve beklenmedik analizlerin eklenmesinden çok hoşlandım. İzlemenizi tavsiye ederim.


Fosyoloji / Youtube kanalıma abone olmayı unutmayın.Tüfek, Çelik ve Mikrop En Güzel Film Replikleri

”Hastalıklar insanların ölüm nedenlerinin başında geldiği için tarihi biçimlendirmede de önemli rol oynamıştır. II. Dünya Savaşı’na kadar savaşlarda ölenlerin çoğu savaş yaralarından değil savaşla taşınan hastalıklardan ölüyordu. Büyük komutanları göklere çıkaran bütün o askeri tarihler insan egosunun balonunu söndüren bir doğruyu hafife alıyorlar: Eski savaşların galipleri her zaman en iyi komutanlara ve silahlara sahip olan ordular değil, çoğu kez yalnızca düşmanlarına bulaştıracak en berbat mikropları taşıyanlardı.”

Şeflikler bireysel düzeyde sözleşmeye bağlanması olanaksız pahalı hizmetleri getirerek iyi bir şey yaptılar. Kötü yanı ise hiç utanmadan hırsızkrasi biçiminde çalışmaları,zenginliği halktan alıp üst sınıflara aktarmalarıdır. Bu soylu ve bencil işlevler ayrılmaz biçimde iç içedir. Sorun, üretenlerden alınan haracın ne kadar büyük bir yüzdesinin kaymak tabakaya ayrılacağı, halkın yeniden dağıtılacak haracın ne kadarını kullanabileceği sorunudur.

Ortak ideoloji ya da din, birbiriyle akraba olmayan insanların birbirlerini öldürmeden bir arada yaşayabilmesi sorununu çözer ve insanların başka insanlar adına hayatlarını feda etmeleri için kendi genetik öz çıkarları dışında gerekli güdüyü sağlar.

Avrupa’daki coğrafi engeller siyasi birleşmeyi önlemeye yetecek nitelikteydi ama teknolojinin ve düşüncelerin yayılmasını durduracak nitelikte değildi. Çin’deki gibi Avrupa’da bütün yeniliklerin musluğunu kapatacak tek bir despot olmadı.

Çin’de yazının başladığı çağdan bu yana tek bir yazı dili kullanıldı, oysa çağdaş Avrupa onlarca kez değişmiş alfabeler kullanıyor.

Hiçbir ceylan türü evcilleştirilemedi. Birden fırlayan, körlemesine duvarlara saldırıp çarpan, neredeyse 10 metre havaya sıçrayabilen, saatte 75 kilometre hızla koşan bir hayvanı gütmeye çalıştığınızı düşünün bir kez!

Dünyadaki 6000 dilden 1000 tanesi Yeni Gine’de yaşar.