Türkiye’de Entelektüelin Tanımı Nedir?

Türkiye’de Entelektüelin Tanımı Nedir?

Bir gece hiç tanımadığı bir erkeğe sırf eski aşkilotasına benziyor diye usulca sokulup “nbr cnm yhaa bugün boşum takılalım mı” dedikten sonra bir de bunun şarkısını yapan bir abla bir gün çıktı bu sefer şey dedi: “Benim için IŞİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır, IŞİD beni şaşırtmıyor.” Türkiye’de Entelektüelin Tanımı tam da budur.

Biz de çok şaşırmadık zaten…

Sonra gelen tepkiler üzerine “hepiniz cahilsiniz tıaaaammı” şeklinde bir açıklama yapmıştı da, hepimiz bu açıklama ile cahil olduğumuza ikna olup dağılmıştık.

Çünkü alıştık bu manzaralara bu ülkede. Her sene kurban bayramı yaklaşırken bu ve benzeri açıklamaları duyuyoruz.

Türkiye’de Entelektüelin Tanımı

Yazınızda, konuşmanızda, tezinizde 2002 yılının kalkınma rakamlarında bindelik düzeyde bir hata yapsanız kıyamet kopar. “Vay efendim sen nasıl bu ilmi bilmeden konuşuyorsun” derler adama. Ama konu din ise ihlas suresine “gulfü” diyen adamlar çıkıp size İslamı ne kadar gerici olduğundan bahsedebilir. Çünkü onların anneleri de başörtülüdür ve ateist olmak doğuştan bilim adamı olarak doğmak demektir.

“Tandans, konjonktür, jargon” gibi kelimeleri sık sık cümle içinde kullanabilen, postal yalarken tüm maharetlerini sergileyen, küçük burjuvanın ekmeğini yerken halkı aşağılamaktan vazgeçmeyen, salak saçma bir sürü bildiriye imza atıp “okumadan atmışım” diye sonradan çark eden, ermeni soykırımı oldu derken Hdp güzellemesi yapan kim varsa bu ülkede aydın olarak tanımlanmaya yeter özellikler olarak görülüyor.

Işıklı cadde kafelerde akşam sohbetleri yaparken, elindeki birasının son fırtında yanına yaklaşan sokak çocuğundan tiksinen ama ertesi gün çadır kentler için yardım çağrısı yapacak kadar fikri kim bilir ne zamandan yitik adamların belirlediği gündemler ile uğraşıyoruz kaç gündür.

“Çoban ile benim oyum bir mi?” diye soran Silikon (!) Vadisi genel direktörü sayın Aysun Kayacı, maklubesine kaşık sallarken “direngezi” yazmayı ihmal etmeyen gastronomi profesörü sayın hamçökelek Atilla Taş, çarşaf giyen anne ile dalga geçip bu ülkenin dertlerine çare bulacağını iddia eden siyasal bilimler uzmanı Sayın Barış Atay, ödül törenlerinde göstermiş olduğu direniş (!) ile gözlerimizi yaşartan google data case ceo’su çok saygıdeğer hanımefendi Meltem Cumbul gibi çok değerli aydınlarımızın (!) değerini bilmiyoruz ülke olarak.

Türkiye’de Entelektüelin Tanımı tam olarak budur.

Bilseydik bugün spor olarak apolet tozu alan Metin Akpınar’ın göbeği ile dalga geçmez daha fazla apolet tozu alması için önünü açar, “Atatürk ve Snapchat” kitabı çıkarması için Yılmaz Özdil’e destek olurduk.

Ama biz ne yapıyoruz cahil halk (!) olarak, kurban kesiyoruz. Ne kadar ayıp!

“Liberalizm Nedir?” yazısı da yemek sonrası sütlaç tadında okunabilir.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler