Vahşetin Çağrısı / Jack London

Vahşetin Çağrısı / Jack London

Öncelikle kitabın adının Vahşetin Çağrısı olarak çevrilmesi son derece hatalı. Yabanın Çağrısı olması gerekirdi çünkü bir köpeğin fıtratını en ince ayrıntısına kadar verir bu kitap. ancak adından dolayı mıdır bilmiyorum Türkiye’de çok satan kitaplar arasına bu sayede girmeyi başarmıştır. Jack London köpekler konusunda çok hassas olmalı çünkü Vahşetin Çağrısı Jack’in ikinci köpek kitabı. Bir diğeri Beyaz Diş.

Vahşetin Çağrısını okurken beni en çok hayrete düşüren şey, bir köpeğin doğası nasıl bu kadar hassas ve ayrıntılı anlatılabilir olmuştu. İnsanın empati yeteneğinin mucizevi boyutları sanki sayfalara sinmiş ve insan empati yapmak isterse nasıl bir mucizeyi başarabilir çok net göstermişti bana.

Karakterimiz Buck isimli bir köpek. Ve onun üzerinden insanları okuyoruz. Toplumsallaşmanın ve teknolojinin insana sunmuş olduğu imkanların insanı nasıl özünden uzaklaştırdığını, kendi doğasına yabancılaştırdıgını buck üzerinden anlatmış yazar. Aynı zamanda Vahşetin Çağrısı kitabı ile sevginin ancak insanı uygarlaştırdığını diğer kalan ne varsa insanı vahşileştirdiğini anlatmış.

Vahşetin Çağrısı altın avcılığı yapan insanların bu uğurda neleri kullandığını nelerden vazgeçtiğini ve nasıl vahşileştiğini anlatıyor.

Kitapta ayrıca, sevgi, öfke, sadakat, bağlılık, içgüdü gibi baskın duygu ve kavramlar, köpekler ve insanlar üzerinden anlatılarak, bunların yeryüzünde yaşayan tüm canlı varlıkların hayatını nasıl şekillendirdiği evrensel ve zamansız bir dil yardımıyla ortaya konulmuş.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Vahşetin Çağrısı Kitap Alıntıları

“O acımasız gösteriyi her seyredişinde aldığı ders hep aklına geliyordu: Sopa kimdeyse, kanun onun elindedir.”

“Yaşamın çelişkisi öyledir ki, birisi en canlı halindeyken bu esriklik gelir ve canlı olduğunu tamamen unutturur ona.”

“Bir kere düşmeye gör, sonun geliyordu. Madem öyle, asla yere düşmemeliydi.”

“Sevgisini konuşarak değil davranışlarıyla gösterebiliyordu.”

“Bir deli ile deliliği arasına girmek boşunaydı.”

“Merhamet yanlış anlaşılır, korku sanılırdı ve böyle bir yanlış anlama ise ölüm demekti. Ya öleceksin, ya öldüreceksin. Kanun buydu.”

“Vahşi doğada sabır hüküm sürer, yaşam kadar inatçı, bıkıp usanmaz bir sabır.”

“Merhamet, daha nazik iklimlere has bir şeydi.”

“Sen iyi bir köpek olursan ben de iyi olur, sana iyi davranırım, her şey yolunda gider, yaşar gideriz. Yok! Kötü köpek olursan kemiklerini kırar, canını alırım. Anlıyorsun değil mi?”

Etiketler