Vatan Nedir?

Vatan Nedir?

Kulağımıza okunan ezanın, anneden yenilen ilk dayağın, akşam ezanında eve dönen babanın, sokak lambalarının altında oynanan yakan topların, gelin arabası gibi süslenen bisikletlerin, sobanın etrafın da toplanan ailenin adıdır.

Komşuya giden ve hep dolu gelen yemeğin, gelirken hep başı koparılan ekmeğin, Ramazan’da heyecan ile beklenen ezanın, davulcusu gözlenen sahurların, pide kuyruklarının, ilk teravih heyecanının yaşandığı yerdir VATAN.

Tuzlu kahvenin, beline bağlanan kırmızı kuşağın, eline yakılan kınanın, baba evinden çıkarken yapılan ağıtların, hayır duaların, yüksek yüksek tepelere ev kuranların yurdudur.

Duvara utanılarak yazılan sevgi itiraflarının, babadan kaçırılan ilk arabanın, geç gelince yenilen ilk dayağın, ilk mektubun, ilk aşk acısının yaşandığı yerdir VATAN.

Neşet Ertaş’ın sevdasını, Serdengeçti’nin gözü karalığını, Halil Kantarcı’nın inadını, Cemil Meriç’i, Cemal Süreya’yı toprağın da teskin eden kokunun adıdır VATAN.

Kürtçe, Türkçe, Lazca şarkılarda anlamasa da duygulanan insanların, şarkıların hepsine “Türkü” dediği topraklar buralar.

Çelişkilerimiz, kavgalarımız, çabalarımız, heyecanlarımız, umutsuzluklarımız, mutsuzluklarımız ile çok güzel insanlarız.

İyi ki varsınız, iyi ki varız…

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler