Z Kuşağı Nedir? Onları Asitle Yakalım mı?

Z Kuşağı Nedir? Onları Asitle Yakalım mı?

Z kuşağı nedir? 2000-2012 arasında doğan nesil Z kuşağı olarak adlandırılıyor. Bu tarih bir kaç yıl geriye ya da ileriye alınabilir aslında. Biz buna Yeni Nesil Gençler diyelim anlaşılması açısından.

Alfabenin son harfi olan Z kuşağı neden gözümüze batıyor?

Herkes bu Z kuşağından rahatsız. Hani gök taşı düşse dünyaya zarar verse ” Z kuşağı çok Youtube izliyo ondan oluyo hep yaaauw!” diyecek kadar da kafayı bu gençlere takmış durumda insanlar. Keki kabarmayan sorumlusu olarak çok oyun oynayan Z kuşağını hedef gösteriyor.

Herkes rahatsız olduğu bir sebep sayıyor. Kimi çok tembeller diyor kimi idealleri yok diyor. Kimi ahlaksız olduklarını geleneği yok saydıklarından şikayetçi kimi de “çoq sabırsızlar canım hemen sıkılıyo sıpalar” diye söyleniyor. Oturup ciddi ciddi Z kuşağı nedir diye arıyorlar. Komik tabi..

Geçenlerde bir yoruma denk geldim. 
Yorumda: “YouTuberlara para kazandıran, Enes Batur’u 12 milyon takipçili yapan nesil, Türkiye’nin geleceği olacak düşünsenize” yazıyordu. İlk okuduğum zaman bu görüş bana çok mantıklı geldi.

Öyle ya Enes Batur’a çığlık çığlığa sevgi gösterisinde bulunan çocuklar, ileride bu ülkenin hatta küreselleşme açısından bakarsak bu dünyanın geleceği olacaktı.

Vay arkadaştı vay köftelerdi var terbiyesiz heriflerdi falan işte…
Sonra benim de şarkıcı Baha’nın klibini izlemek için gece yarılarına kadar Kral TV izlediğim, İbrahim Sadri’nin o zaman Tgrt’de yayınlanan şiir programına faks çekip okusun diye heyecan ile beklemem falan geldi aklıma. 

Peki bu Z kuşağı nedir ve gerçek sorunu ne?

Bana göre, bizim gibi büyüklerinin olması.

Önlerine koyacağımız “bakın bu güzel ve doğru olan” diyebileceğimiz ne kaldı hayatımızda?

Hak hukuk tanımama, yalakalık, dünya hırsı, gıybet, kıskançlık, ayak kaydırma, mal biriktirme hepsi bizde var ama Orkun Işıtmak izliyorlar diye suçlu onlar öyle mi?

Çok hızlı her şeyi tükettiklerinden dem vuranlara bakıyorsun bir giydiğini bir daha giymiyor. “Bunlar da çok bencil canım” diyenlerin konu kendi nefsi olunca nasıl canavara dönüştüklerini miras kavgası yapanlar söylüyor, görüyorsun. “Gösteriş yapmayı seviyor bunlar, illaaaaa ayakkabı nike olacakmış” diyenlerin altında en lüks arabalar marka saatler. “Altı boş öz güvenleri var, üfürüp duruyor herif şunu yaparım bunları yaparım diye!” diyor adam ama yıllarca kahvehane köşesinden kendi ülke kurtarmış.

Akşama kadar online okey oynayan kadın şu çocuklar elinden tableti bırakmıyor diye dert yanıyor.

Biz çok namuslu insanlardık da hep onlar mı bozdu ahlakımızı? Kadın programları kim kimin babası onu aramıyor mu her gün?

Biz uzaya adam gönderdik de bu çocuklar “aman ne gerek var o kadar masrafa o para ile bilgisayar oyunu alalım keyfimize bakalım” mı dediler?

Eğitim kalitemizi artırdık da onlar mı düşürdü, dünya barışını sağladık onlar mı savaş çıkardı, iki kitap okuduk alıp elimizden mi yırttılar ne yani? Ne bekliyoruz?

Z Kuşağı Çok Bozdu Gerçekten Çok Acayip Haklısınız

Gözlerini kısıp uzun uzun ekrana baktığı zaman Cine 5’te şifreli erotik filmi izleyebileceğini sanan ve ilk cinsel deneyimini eşek ile yaşayan kitle bunların ahlaksız olduğunu yeni neslin çok bozduğunu falan iddia ediyor, insan da ister istemez hayret ediyor tabi.

Bu çocuklar bizim oluşturduğumuz mahallede büyüdü, bizim çektiğimiz dizileri izledi, bizim dedikodularımızı dinledi, bizim ahlâksızlığımızı örnek aldı, bizim adımlarımızı takip ederek büyüdüler.

“E peki n’apalım asitle mi yakalım, karantinaya mı alalım, öldürüp üstlerine kireç döküp mü gömelim ne yapalım hacı amca senin çözümün ne bu konuda?” diye sorunca genelde gelen cevap; “Sorun şudur, çözümü de budur ama bu andavallar gösterdiğimiz başarı garantili kutsal yolu bile izleyemezler!” oluyor.

Sorunun sadece bu çocuklarda değil sistemin bizzat kendisinde olduğunu sorgulamayıp, vahşi kapitalizm ve globalleşme etkilerinin bu çocuklar üzerinde bıraktığı etkiyi konuşmayıp, tarihte görülmemiş yöntemlerle bu çocukların beyinlerinin ve zevklerinin reklam ve subliminal mesajlarla tek tipleştirildiği tehlikesine değinmeyip sadece söyleniyoruz.

Onlar da bir bize bir de dediklerimize bakıyor, sallamıyor tabi söylediklerimizi.

Ben olsam ben de sallamam.

  • Çocuklara doğru örnek olmanın önemi ve z kuşağı nedir sorusunu daha iyi anlamak için “Barbie Bebekler” yazısına da göz atabilirsiniz.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler

1 YORUM

  1. Füsun Çağırgan

    Z kuşağı kendi çağını yaşıyor, galiba biraz kıskanıyoruz